Úgy gondolom kis (félig-meddig) zártkörű borissza társaságunknál a minden tudatosságot nélkülözű névválasztás messze nem a véletlen műve volt. Bizonyos mértékben (,ami tán nem is túl kicsi) mindőnket érdekelnek a művészetek különböző ágai (sőt egy alkotó ember is koccint velünk időről-időre), és nézelődünk, olvasgatunk, gyönyörködünk ezekben az alkotásokban. Azokban, melyek már kiállták az idő próbáját, és örökbecsű darabokká avanzsáltak. Viszont a kíváncsiság is ott motoszkál, ezért szeretnénk felfedezni, megismerni újabb, (akár) kortárs gyöngyszemeket. Így került sor egy filmvetítéssel egybekötött borklubra, ahol talán túl erős lett a két félidő, így elég figyelem nem szentelődött sem a film, sem a borok mély megértésére, de idővel szerintem letisztul(t) a kép mindenkinél, és ismét gyarapodtunk egy komoly élménnyel, és egy komoly tanulsággal is.
Filmesztéta nem vagyok, és úgy általában szakmai elemzésekbe sem bocsátkozom művészeti alkotásokkal kapcsolatban. Nem szeretem sokszor az ilyen irányú elemzéseket, mivel mindig megvan a veszélye a belemagyarázásnak. Nálam egyszerű a képlet: értékes _számomra_ az, ami elindít bennem egy gondolatot, érzést, aminek pedig pár nap múlva már a címére sem emlékszem, azzal nem is foglalkozok tovább, attól nem kaptam semmit. Aztán persze az "értékes kategória" tovább árnyalódhat azáltal, hogy mennyit értettem meg belőle, mekkora részét tudtam magamévá tenni, esetleg ha sikerül egy szintre kerülni az adott alkotással, akkor mekkora potenciál volt magában a műben.
Ebből a szempontból a Delta című film az értékesnek is a felsőbb régióiba tartozik nálam. Még órákkal később a borospoharak fölött is többször visszakanyarodtunk hozzá. Érdemes lett volna egy egész estét a filmnek szentelni, de következő alkalommal okosabbak leszünk már.
És mivel az erre az alkalomra kitalált téma borok terén is igen erős volt, így egy-két kisebb villanáson túl esélyt sem hagytak nekünk a borok, hogy mással foglalkozzunk. Ezt mi is elősegítettük azzal, hogy a kóstoló első felében "egyenruhába csavartuk a palackokat. Célunk egyértelmű volt, a sokszor (részünkről is) puffogtatott frázist szerettük volna alátámasztani, vagy megcáfolni, miszerint van(nak) kis Hazánkban olyan termelő(k), aki(k) túlárazza(k) borai(ka)t, és csak a vele(ük) szembeni elfogultság miatt mondják azt többen, hogy valójában jók azok a borok. Nos tudtuk melyik 4 tételt rejtik az alufóliába tekert palackok, de nem tudtuk melyik-melyik. Két Cabernet Sauvignon és két CabSav alapú házasítás került terítékre. Jegyzeteltünk, majd visszakóstolás után lelepleztünk, és mit ad Isten (vagy tán nem is olyan meglepő?), hitetlenkedve újra visszakóstoltunk. :)
Négy véleményt terveztem egybe olvasztani a kóstolási jegyzeteket, és a helyezéseket tekintve, de a poszt írása közben, visszaolvasva ezeket, azt tapasztaltam, hogy négyünknél két különböző sorrend alakult ki. Ezért csak saját tapasztalataimat jegyzem le itt, és visszatestálom gazdáikra a többi jegyzetet, írják meg egy külön bejegyzésben. Úgy lesz tiszta a kép.
Tapasztalataimat a kóstolás sorrendjében teszem közzé:
Sauska Cuvée 7 Siklós 2006 (Merlot 34%, CabSav 33%, CabFranc 33%)
Rubinba hajló szín, kicsit tompa, vegetális illattal, ami ízében is folytatódik. Kellemes inni, szép egyensúlyos különösebb megfejtésre váró titok nélkül, érett tanninnal. Melegedés után az illat sokat nyílik, sok (erdei)gyümölcs, és egy kis hordófűszer jelenik meg. A leleplezés egyben meglepetés, méghozzá kellemetlen. Jóval komolyabb élményt vártam, nem egy szerda esti ivóbort, főleg nem 7000ért. Nálam az este 4 bora közül a 3. helyet vívta ki magának.
Konyári Cabernet Sauvignon 2007
Az egyetlen, amelyiket kitaláltam (bár a két villányit még nem kóstoltam korábban, így ott nem is lett volna esélyem). Mély bíbor színe tetszik, illatában elsőre kis fülledtség, ami szépen kiszellőzik, és cseresznye, meggy, valamint ezek befőttlevének illata veszi át helyét. Ízében következetesen követi az illatjegyeket. A tannin még nincs besímulva, de eddigi Konyári CS tapasztalataim alapján, fél év múlva már hibátlan lesz. Élményben épp hogy, de azért elmarad a Sauska 7-től, így sereghajtó ezen az estén, de 1500-2000 közti ára jelentősen jobb vétellé emeli Villány új üdvöskéjének egy presztizs házasításánál. 4. helyen végzett most és itt.
Szeleshát Oroszlán 2007 (CabSav 55%, Kékfrankos 20%, Merlot 15% Pinot Noir 10%)
Mély, már Rubinba hajló szín, izgalmas, minden pörgetésre változó illat, hol gyümölcsök, hol fűszerek, nagyon töményen és vegyesen. Ízben már a gyümölcs veszi át a főszerepet, intenzív, és sokrétű piros- és erdeigyümölcsös, hosszan, egyensúlyosan, kerek tanninnal, és hatalmas fiatalos erővel és lendülettel. Ha mernék jósolni, erre a borra mondanám, hogy komoly fejlődési lehetőség van még benne. Nálam az este nyertese, azaz 1. helyezett.
Gere Cabernet Sauvignon Barrique 2007
A négy közül a legizgalmasabb illat, kicsit fölé nő az Oroszlánnak ebben. Gyümölcsök itt is sokan és sokfélék megjelennek, rengeteg fűszeres jegy kíséretében, amihez a hordó még egy kicsit hozzátesz egy kis fásságot szépen. És ami miatt a képzeletbeli dobogóm második fokára szorult az a kicsit még nyers tannin, ami dominál a gyümölcsös, fűszeres korty felett, de határozottan szép. 2. hely
Nos, amit én gondolok most, azt megtartom magamnak, és mindenki más meg nyugodtan gondoljon azt, amit akar.
(Az este képei : http://picasaweb.google.hu/nincsbora/20100202Delta# )